Accolades

Throughout the years our organisation and productions have been recognised with a number of awards and citations.

2019

  • Best Production of a Play – Counting & Cracking – Belvoir / Co-Curious – Helpmann Award
  • Best New Australian Work – S.Shakthidharan & Eamon Flack – Counting & Cracking – Belvoir / Co-Curious – Helpmann Award
  • Best Direction of a Play – Counting & Cracking – Eamon Flack & S. Shakthidharan for Belvoir / Co-Curious – Helpmann Award
  • Best Male Actor in a Play – Prakash Belawadi – Counting & Cracking – Belvoir / Co-Curious – Helpmann Award
  • Best Female Actor in a Supporting Role in a Play – Vaishnavi Suryaprakash – Counting & Cracking – Belvoir / Co-Curious – Helpmann Award
  • Best Scenic Design – Dale Ferguson – Counting & Cracking – Belvoir / Co-Curious – Helpmann Award
  • Best Sound Design – Stefan Gregory – Counting & Cracking – Belvoir / Co-Curious – Helpmann Award
  • Best Female Actor in a Play – Kate Mulvany – Every Brilliant Thing – Belvoir – Helpmann Award
  • Best Musical – Barbara and the Camp Dogs – Belvoir in association with Vicki Gordon Music Productions Pty Ltd – Helpmann Award
  • Best Female Actor in a Musical – Ursula Yovich – Barbara and the Camp Dogs – Belvoir in association with Vicki Gordon Music Productions Pty Ltd – Helpmann Award
  • Best Female Actor in a Supporting Role in a Musical – Elaine Crombie – Barbara and the Camp Dogs – Belvoir in association with Vicki Gordon Music Productions Pty Ltd – Helpmann Award
  • Best Original Score – Ursula Yovich, Alana Valentine & Adm Ventoura – Barbara and the Camp Dogs – Belvoir in association with Vicki Gordon Music Productions Pty Ltd – Helpmann Award
  • Best Male Actor in a Supporting Role in a Play – Paul Blackwell – Faith Healer – A Belvoir production presented by State Theatre Company of South Australia – Helpmann Award
  • Best Musical or Cabaret – Fangirls – Belvoir, Queensland Theatre and Brisbane Festival, in association with the Australian Theatre fo Young People (ATYP) – Matilda Award
  • Best Mainstage Production – Counting & Cracking – Belvoir / Co-Curious – Sydney Theatre Award
  • Best New Australian Work – S. Shakthidharan – Counting & Cracking – Belvoir / Co-Curious – Sydney Theatre Award
  • Best Original Score – Stefan Gregory – Counting & Cracking – Belvoir / Co-Curious – Sydney Theatre Award
  • Best Production of a Mainstage Musical – Fangirls – Belvoir, Queensland Theatre and Brisbane Festival, in association with the Australian Theatre fo Young People (ATYP) – Sydney Theatre Award
  • Best Newcomer – Chika Ikogwe – The Wolves / Fangirls – A Redline production presented by Belvoir / Belvoir, Queensland Theatre and Brisbane Festival, in association with the Australian Theatre fo Young People (ATYP) – Sydney Theatre Award
  • Victorian Premier’s Literary Award – S. Shakthidharan and Eamon Flack – Counting & Cracking

2018

  • Best Male Performer (Theatre Company) – Paul Blackwell – Faith Healer – A Belvoir production presented by Melbourne Theatre Company – Green Room Award
  • Best Male Actor in a Supporting Role in a Play – Mitchell Butel – Mr Burns, A Post Electric Play – Belvoir / State Theatre Company of South Australia – Helpmann Award

2017

  • Best New Australian Work – Leah Purcell – The Drover’s Wife – Belvoir – Helpmann Award
  • The Jennie Tait Award for Costume Design for a Live Performance – Tess Schofield – The Drover’s Wife – Belvoir – APDG Award
  • Best Female Performer (Theatre Company) – Rose Riley – The Glass Menagerie – A Belvoir production presented by Malthouse Theatre – Green Room Award
  • Best Mainstage Production – HIR – Belvoir – Sydney Theatre Award
  • Best Direction of a Mainstage Production – Anthea Williams – HIR – Belvoir – Sydney Theatre Award
  • Best Male Actor in a Supporting Role in a Mainstage Production – Michael Whalley – HIR – Belvoir – Sydney Theatre Award
  • Best Stage Design of a Mainstage Production – Michael Hankin – HIR – Belvoir – Sydney Theatre Company
  • Best Costume Design of a Mainstage Production – Jonathan Oxlade – Mr Burns, A Post Electric Play – Belvoir / State Theatre Company of South Australia – Sydney Theatre Award
  • Award for Playscript Performed in the Previous Year – Leah Purcell – The Drover’s Wife – Belvoir – AWGIE Award for Stage

2016

  • Best Contemporary Performance Text – post – Oedipus Schmoedipus – post / Art House / Belvoir – Green Room Award
  • Best Mainstage Production – The Drover’s Wife – Belvoir – Sydney Theatre Award
  • Best Direction of a Mainstage Production – Leticia Caceres – The Drover’s Wife – Belvoir – Sydney Theatre Award
  • Best Score or Sound Design of a Mainstage Production – The Sweats – The Drover’s Wife – Belvoir – Sydney Theatre Award
  • Best New Australian Work – Leah Purcell – The Drover’s Wife – Belvoir – Sydney Theatre Award
  • Best Male Actor in a Mainstage Production – Colin Friels – Faith Healer – Belvoir – Sydney Theatre Award
  • Best Female Actor in a Supporting Role in a Mainstage Production – Alison Whyte – Faith Healer – Belvoir – Sydney Theatre Award
  • Best Male Actor in a Supporting Role in a Mainstage Production – Pip Miller – Faith Healer – Belvoir – Sydney Theatre Award

2015

  • Best Play – The Glass Menagerie – Belvoir – Helpmann Award
  • Best Female Actor in a Play – Pamela Rabe – The Glass Menagerie – Belvoir – Helpmann Award
  • Best Mainstage Production – Ivanov – Belvoir – Sydney Theatre Award
  • Best Direction of a Mainstage Production – Eamon Flack – Ivanov – Belvoir – Sydney Theatre Award
  • Best Female Actor in a Mainstage Production – Blazey Best – Ivanov – Belvoir – Sydney Theatre Award
  • Best Male Actor in a Mainstage Production – John Howard – Ivanov – Belvoir – Sydney Theatre Award
  • Outstanding Production – Eamon Flack – Ivanov – Belvoir – The Glugs
  • Outstanding New Australian Work – Eamon Flack – Ivanov – Belvoir – The Glugs

2014

  • Best Direction – The Book of Everything – MTC presents a Belvoir and Kim Carpenter’s Theatre of Image Co-Production – Green Room Award
  • Best Ensemble – The Book of Everything – MTC presents a Belvoir and Kim Carpenter’s Theatre of Image Co-Production – Green Room Award
  • Best Female Actor in a Supporting Role in a Mainstage Production – Robyn Nevin – Angels in America – Belvoir – Helpmann Award
  • Best Production of a Play – Angels in America – Belvoir – Helpmann Award
  • Best Lighting Design of a Mainstage Production – Benjamin Cisterne – A Christmas Carol – Belvoir – Sydney Theatre Award
  • Best Newcomer – Hunter Page-Lochard – Multiple plays including Belvoir’s Brother’s Wreck – Sydney Theatre Award
  • Best Ensemble – Is This Thing On? – Belvoir – Sydney Theatre Award

2013

  • Best Male Actor in a Play – Colin Friels – Death of a Salesman – Belvoir – Helpmann Award
  • Best Actress in a Supporting Role in a Mainstage Production – Susan Prior – Small and Tired – Belvoir – Sydney Theatre Award
  • Award for a Playscript Performed in the Previous Year – Kate Mulvany & Anne-Louise Sarks – Medea – Belvoir in association with Australian Theatre for Young People – AWGIE Award

2012

  • Best Actress in a Supporting Role in a Play – Robyn Nevin – Summer of the Seventeenth Doll – Belvoir – Helpmann Award
  • Best Mainstage Production – Medea – Belvoir in association with Australian Theatre for Young People – Sydney Theatre Award
  • Best Direction of a Mainstage Production – Anne-Louise Sarks – Medea – Belvoir in association with Australian Theatre for Young People – Sydney Theatre Award
  • Best Actress in a Leading Role in a Mainstage Production – Blazey Best – Medea – Belvoir in association with Australian Theatre for Young People – Sydney Theatre Award
  • Best New Australian Work – Kate Mulvany & Anne-Louise Sarks – Medea – Belvoir in association with Australian Theatre for Young People – Sydney Theatre Award
  • Best Newcomer – Joseph Kelly & Rory Potter – Medea – Belvoir in association with Australian Theatre for Young People – Sydney Theatre Award
  • Best Stage Design of a Mainstage Production – Claude Marcos – Thyestes – Belvoir – Sydney Theatre Award
  • Best Score or Sound Design of a Mainstage Production – Stefan Gregory – Thyestes – Belvoir – Sydney Theatre Award

2011

  • Best Direction of a Play – Neil Armfield – The Diary of a Madman – Belvoir – Helpmann Award
  • Best Male Actor in a Play – Geoffrey Rush – The Diary of a Madman – Belvoir – Helpmann Award
  • Best Original Score – Alan John – The Diary of a Madman – Belvoir – Helpmann Award
  • Best Play – The Wild Duck – Belvoir – Helpmann Award
  • Best Female Actor in a Supporting Role – Anita Hegh – The Wild Duck – Belvoir – Helpmann Award
  • Best Male Actor in a Supporting Role – Anthony Phelan – The Wild Duck – Belvoir – Helpmann Award
  • Best Direction of a Mainstage Production – Simon Stone – The Wild Duck – Belvoir – Sydney Theatre Award
  • Best Mainstage Production – The Wild Duck – Belvoir – Sydney Theatre Award
  • Best Actress in a Supporting Role of a Mainstage Production – Anthony Phelan – The Wild Duck – Belvoir – Sydney Theatre Award
  • Best Actor in a Supporting Role of a Mainstage Production – Anthony Phelan – The Wild Duck – Belvoir – Sydney Theatre Award
  • Best New Australian Work – Angela Betzien – The Dark Room – Belvoir – Sydney Theatre Award

2010

  • Best Mise-en-Scene – Paul Dwyer – The Bougainville Photoplay Project – Green Room Award
  • Best Mainstage Production – Measure for Measure – Belvoir – Sydney Theatre Award
  • Best Direction – Benedict Andrews – Measure For Measure – Belvoir – Sydney Theatre Award
  • Best Stage Design – Ralph Myers with Sean Bacon – Measure for Measure – Belvoir – Sydney Theatre Award
  • Best New Australian Work – Scott Rankin – Namitjira – Belvoir – Sydney Theatre Award
  • Best Newcomer – Derek Lynch – Namitjira – Belvoir – Sydney Theatre Award
  • Best Actress in a Supporting Role – Yael Stone – The Diary of a Madman – Belvoir – Sydney Theatre Award
  • Best Costume Design – Tess Schofield – The Diary of a Madman – Belvoir – Sydney Theatre Award
  • Best Lighting Design – Mark Shelton – The Diary of a Madman – Belvoir – Sydney Theatre Award
  • Best Score or Sound Design – Alan John and Paul Charlier – The Diary of a Madman – Belvoir – Sydney Theatre Award
  • Judith Johnson Award for Best Performance by an Actress in a Musical – Christine Anu – The Sapphires – Belvoir – Sydney Theatre Award
  • Best Production for Children – The Book of Everything – Belvoir / Theatre of Image – Sydney Theatre Award

2009

  • Best Independent Production – The Only Child – The Hayloft Project in association with B Sharp – Sydney Theatre award

2008

  • Best New Australian Work – Michael Gow – Toy Symphony – Company B – Helpmann Award
  • Best Independent Production – My Name is Rachel Currie – Bareboards Productions / B Sharp – Sydney Theatre Award
  • Best Actor in a Leading Role – Trevor Jamieson – Ngapartji Ngapartji – Company B – Sydney Theatre Award
  • Best Actor in a Supporting Role – Christopher Stollery – Killer Joe – Company B – Sydney Theatre Award

2007

  • Best New Australian Work – Ursula Yovich – Capricornia – Company B – Helpmann Award
  • Best Mainstage Production – Toy Symphony – Company B – Sydney Theatre Award
  • Best Direction – Neil Armfield – Toy Symphony – Company B – Sydney Theatre Award
  • Best Actor in a Lead Role – Richard Roxburgh – Toy Symphony – Company B – Sydney Theatre Award
  • Best Actress in a Supporting Role – Monica Maugham – Toy Symphony – Company B – Sydney Theatre Award
  • Best Actor in a Supporting Role – Russell Dykstra – Toy Symphony – Company B – Sydney Theatre Award
  • Best New Australian Work – Michael Gow – Toy Symphony – Company B – Sydney Theatre Award
  • Best Lighting Design – Damien Cooper – Toy Symphony – Company B – Sydney Theatre Award
  • Best Costume Design – Stephen Curtis – The Government Inspector – Company B – Sydney Theatre Award
  • Best Score or Sound Design – John Rodgers and Russell Goldsmith – Exit the King – Company B – Sydney Theatre Award
  • Best Independent Production – The Seed – Mimmam Productions & B Sharp – Sydney Theatre Award

2006

  • Best Original Score – Keating! – Company B – Helpmann Award
  • Nest Actress in a Lead Role – Victoria Longley – The Goat – Company B – Sydney Theatre Award
  • Best Male Performer – John Woods – It Just Stopped – Company B – Green Room Award
  • Best Female Performer – Rebecca Massey – It Just Stopped – Company B – Green Room Award
  • Best Lighting Design – John Woods – It Just Stopped – Company B – Green Room Award

2005

  • Award for a Playscript Performed in the Previous Year – Melissa Reeves – The Spook – Company B – AWGIE Award for Stage
  • Award for a Playscript Performed in the Previous Year – Melissa Reeves – The Spook – Company B – Major AWGIE Award across all categories

2002

  • Best Play – Cloudstreet – Company B / Black Swan Theatre Company – Helpmann Award
  • Best Direction of a Play – Neil Armfield – Cloudstreet – Company B / Black Swan Theatre Company – Helpmann Award
  • Best Lighting Design – Mark Howett – Cloudstreet – Company B / Black Swan Theatre Company – Helpmann Award
  • Best Original Score – Iain Grandage – Cloudstreet – Company B / Black Swan Theatre Company – Helpmann Award

2001

  • Best Male Actor in a Play – John Gaden – The Unexpected Man – Company B – Helpmann Award

1999

  • Award for a Playscript Performed in the Previous Year – Justin Monjo & Nick Enright – Cloudstreet – Company B – AWGIE Award for Stage
  • Award for a Playscript Performed in the Previous Year – Justin Monjo & Nick Enright – Cloudstreet – Company B – Major AWGIE Award Across All Categories

1996

  • Excellence Behind The Scenes – Neil Armfield – Company B – The Glugs

1986

  • Award for a Playscript Performed in the Previous Year – Jack Davis – No Sugar – Company B – AWGIE Award for Stage